Betal skat og undgå konkurs

bankruptcy-2774825 960 720SKAT er blevet meget mere aggressive i deres strategi med at inkassere penge.

Det er kun dårlige betalere der skylder SKAT?

Alle virksomheder kommer igennem året til at skylde SKAT. Det kan være selskabsskat, a-skat, arbejdsmarkedsbidrag, lønsumsafgift, moms osv. Og det sker også for mange, at gælden ikke kan betales på den korte bane, men fx må afdrages over nogle gange.

Kan medføre konkurs

Vi oplever, at SKAT i deres iver efter at inkassere deres tilgodehavende, truer med konkurs. Her er et eksempel på et faktisk brev fra SKAT:

”Varsel om konkurs

Vi vil bede jer betale det skyldige beløb senest den 22. februar 2018. Hvis I ikke betaler, vil vi uden yderligere varsel begære virksomheden konkurs.

Virksomhedens gæld

Virksomheden skylder pr. dags dato kr. 491.445,22 kr. til SKAT. Herudover er der restance på 13.421,11 kr., som endnu ikke er overgået til inddrivelse.

Gælden er opgjort sådan: Se vedlagte opgørelse

Vi tager forbehold for yderligere gæld, herunder manglende angivelser, manglende selvangivelser, og for evt. reguleringer af skatter og afgifter.

Orientering vedrørende placering af betalinger

Opkrævningslovens § 16a, stk. 8 har følgende ordlyd: ’Hvor virksomheden indbetaling helt eller delvist anvendes til betaling af en debetsaldo, der er sammensat af flere krav, går betalingen til dækning af det ældst forfaldne krav først’. Med indførelsen af bestemmelsen i opkrævningslovens § 16 a, stk. 8, der trådte i kraft 1. januar 2013, er det såkaldte øremærkningsprincip blevet ophævet, hvorefter en skatteyder, der havde flere restante fordringer, efter tidligere gældende praksis kunne anvise, hvilken fordring en given indbetaling skulle anvendes til dækning af. I henhold til bestemmelsen i opkrævningslovens § 16 a, stk. 8 anvendes der nu et FIFO-princip… ”

Afslutning

Sagen endte faktisk med konkurs. Man kunne ikke betale indenfor de 14 dages frist, som SKAT gav.

Der har været en tendens til at man kunne skylde SKAT penge uden at der skete det store. Det må vi konstatere at der ikke er længere. Vi opfordrer til at man selv tager kontakt til SKAT, hvis man kommer i situationen ikke at kunne betale. Også selvom man kun er restance i ganske kort tid

Kontakt os, hvis du vil høre mere.

Nyheder

Revisor skal underrette om uoverensstemmelser om ejere

Revisor m.fl. pålægges en ny underretningspligt til offentligheden om dit selskab.

2019 11 revisor skal indberette uoverensstemmelser

 

 

 

 

 

 

 

Læs mere…

Få moms fra udlandet tilbage

Når du betaler moms i udlandet erhvervsmæssigt, kan du få pengene tilbage.

2019 09 f   moms fra udlandet tilbage

 

 

 

 

 

 

 

Læs mere…

Er dit selskab under tvangsopløsning?

Hvis man ikke indsender et selskabs årsregnskab, sendes selskabet til tvangsopløsning hos Skifteretten.

Fork-in-the-Road-e1474463055546

 

 

 

 

 

Læs mere…

Gavekort og moms – større tab i vente

Fra 1.7.2019 skal moms af gavekort som noget nyt oftest betales ved udstedelsen.

2019 07 gavekort og moms

 

 

 

 

 

 

 

Læs mere…

Registrering af varebiler

Regler fra 1.7.2019 skal modvirke social dumping og snyd med varebiler.

2019 06 registrering af varebiler

 

 

 

 

 

 

 

Læs mere…

Seneste publikationer

Revisor Informerer 3. kvartal 2019

I dette nummer sætter vi fokus på:

  • Det har stadig store konsekvenser, når selskabets ledelse eller kapitalejere ikke formår fuldstændigt at adskille privatøkonomi fra selskabets økonomi.

  • Du skal være opmærksom på de eventuelle konsekvenser, der er, hvis I overvejer at aflægge årsrapport efter de særlige mikroregler.

  • Det kan blive dyrt, hvis du ikke fører en effektiv kontrol af dine medarbejderes faktiske kørsel.

  • I serien om it-sikkerhed handler dette nummers artikel om offentligt wi-fi, som kan være gift for din it-sikkerhed.

  • Kim Jæger er iværksætter, og han fortæller om sine ambitiøse vækstplaner, udfordringer med forskellige toldsatser og om effektiv kreditorhåndtering.

  • En skattefri seniorpræmie på 30.000 kroner, hvis du forbliver på arbejdsmarkedet i et år efter din pensionsalder.

  • Hvis du er direktør i et selskab eller ejerleder i en personligt ejet virksomhed, er du som udgangspunkt ikke omfatter af de nye regler i ferieloven.

 rev 3